Czy w sprawach frankowych bankom przysługuje roszczenie o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

Według aktualnych statystyk ok. 98,5 % wyroków wydawanych w sprawach frankowych oznacza wygraną frankowiczów. Jednocześnie banki coraz częściej proponują frankowiczom zawarcie ugody w sprawie kredytu frankowego.

Kolejne wygrane sprawy frankowiczów w sposób oczywisty zniechęcają kredytobiorców do zawarcia ugody z bankiem w sprawie kredytu frankowego. Przed podjęciem decyzji w sprawie odrzucenia ugody z bankiem i skierowaniem sprawy kredytu frankowego do sądu warto wziąć pod uwagę wszelkie ryzyka, w tym związane z kierowaniem przez banki roszczeń wzajemnych w sprawach frankowiczów.

Sprawy frankowe – stan na teraz

Aktualne orzecznictwo sądów polskich w sprawach frankowych przemawia w zdecydowanej większości przeciwko przyznaniu bankom prawa do dochodzenia od frankowiczów, którzy otrzymali korzystny wyrok w sprawie frankowej jakichkolwiek roszczeń innych niż roszczenie o zwrot kapitału wypłaconego w wykonaniu nieważnej umowy kredytu frankowego.

Dodatkowo, jak się wydaje, TSUE w przyszłości wyda w sprawie o sygnaturze C-520/21 orzeczenie, które wprost potwierdzi, że jedyną stroną, która może w sprawach kredytów frankowych formułować roszczenia inne niż o zwrot świadczenia spełnionego na podstawie nieważnej umowy kredytu indeksowanego do CHF jest frankowicz, który wygrał sprawę dotyczącą kredytu frankowego, nie zaś bank.

Rzecznik Generalny TSUE – opinia na temat spraw frankowych

Zwrócić należy bowiem uwagę na fakt, iż Rzecznik Generalny TSUE przedstawił 16 lutego 2023 roku opinię w sprawie C-520/21, w którym TSUE ma udzielić odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez polski sąd dotyczące uprawnienia banku do żądania od konsumenta zapłaty innych świadczeń oprócz zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

Zdaniem Rzecznika Generalnego w przypadku uznania, że umowa kredytu między bankiem a kredytobiorcą jest od początku nieważna z powodu zawarcia w niej przez bank nieuczciwych warunków umownych, bank nie ma prawa domagać się od konsumenta żadnych innych świadczeń oprócz zwrotu wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

W opinii Rzecznika Generalnego konsument ma natomiast prawo w takiej sytuacji dochodzić od banku roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.
W uzasadnieniu stanowiska Rzecznik Generalny wskazał, że bank nie może czerpać korzyści gospodarczych z sytuacji powstałej na skutek własnego bezprawnego działania.

W konsekwencji, jak się wydaje, wydanie przez TSUE wyroku podzielając stanowisko Rzecznika Generalnego powinno definitywnie zamknąć bankom drogę do dochodzenia od frankowiczów jakichkolwiek roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu w sprawach dotyczących rozliczenia kredytu frankowego.

Decyzja w sprawie kredytów frankowych

W tej sytuacji, jeśli stoisz przed podjęciem decyzji w sprawie kredytu frankowego, zwłaszcza wobec postawionej propozycji zawarcia ugody z bankiem, powinieneś wziąć pod uwagę najnowsze orzecznictwo TSUE. Co więcej, wydaje się, że kolejne wyroki w sprawach frankowych i wygrane frankowiczów zapewne będą coraz silniej oddziaływać na banki tak, aby proponowane ugody w sprawach frankowych były znacznie korzystniejsze dla kredytobiorców.

Zaufali nam

Opinie klientów

Współpracujemy z

Zaufaj mi

Skontaktuj się

Skontaktuj się z nami. Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty lub porady online!