W miesiącu lutym do Sądu Okręgowego w Warszawie złożono pierwszy pozew dotyczący sposobu ustalania i wysokości stawki WIBOR.
Na obecnym etapie rząd na czele z premierem zapowiedział likwidację stawki WIBOR i zastąpienie jej nowym wskaźnikiem, który ma zacząć obowiązywać od nowego roku.
Czy można podważyć kredyt złotówkowy oparty na WIBOR?
Wszystko na to wskazuje, że tak a to oceniają w jaki sposób kształtowana jest stawka WIBOR, od której de facto uzależnia się wysokość rat kredytów hipotecznych. Przyczyn należy szukać w samym sposobie ustalania stawki, który często jest trudny do zrozumienia dla samych bankowców lub profesjonalistów finansowych a co dopiero konsumentów.
W oparciu o przepis z art. 11 r ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 („Rozporządzenie BMR”), dane wejściowe używane do obliczenia stawki referencyjnej powinny być oparte na rzeczywistych transakcjach.
Pytanie zatem czy stawka WIBOR możliwa jest do ustalenia w oparciu o konkretne stawki” czy to o czym dowiadujemy się z mediów, w którym przypadku stawka WIBOR opiera się o dane szacunkowe? Rozporządzenie wskazuje, że dane szacunkowe nie mogą być główną podstawą do ustalania stawki referencyjnej.
Do tego należy się zastanowić czy na etapie umowy o kredyt hipoteczny bank wywiązał się z obowiązku informacyjnego tj. W sposób jasny dla konsumenta przedstawił jak będzie kształtowała się spłata kredyty a przede wszystkim ryzyka z tym związane?!
W naszej ocenie postępowania przeciwko kredytom hipotecznym są podobne do postępowań w sprawa przeciwko kredytom frankowym i w tym przypadku kredytobiorca może podejmować działania zmierzające do:
- stwierdzenia nieważności umowy
- usunięcia z umowy niedozwolonych zapisów,
- ustalenie stałej wartości WIBOR wg stawek na dzień zawarcia umowy
Wszystkie te działania zmierzają do zmniejszenia wysokości przyszłych spłat lub do zwrotu nadpłaconych kredytów hipotecznych.
W powyższych sprawach zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami. Zaproponujemy spotkanie lub wideokonferencje, w której udzielimy szczegółowych wyjaśnień odnoszących się do Państwa kredytów hipotecznych.